Évek óta tartó tendencia, hogy a pénzügyi-, számviteli ügyintézői állások jelentős részét – és egyéb irodai munkákat is, pl. bér- és társadalombiztosítási ügyintéző –, hölgyek töltik be. Így hát természetes, hogy nemcsak a jelenleg zajló OKJ-s képzéseken hasonló az arány, de a közeljövőben induló – hasonló témakörben szervezett –, tanfolyamok fő célcsoportja is a 18-30 közötti lányok/nők tábora.
Két fontos „projekt” fut egyszerre
Ha belegondolunk abba, hogy a hölgyek – teljesen természetes módon –, éppen ebben az életkorban tervezik a gyermek(ek) megszületését, akkor felvetődik egy kérdés. Vajon gondolnak-e a tanfolyam szervezők, és főleg a későbbi munkáltatók arra, hogy egy kismamának, vagy pici gyerekes anyukának az élete nem szólhat elsődlegesen a tanulásról vagy a munkáról. A jó hír az, hogy egyre több olyan oktatásszervező cég van a felnőttoktatási piacon, amelyik igyekszik rugalmas időpont választási lehetőséggel lehetővé tenni a tanfolyamokon való részvételt, és hasonló irányban változtatnak a munkáltatók is a hozzáállásukon, hiszen a munkaerő probléma ezen a területen is folyamatosan érzékelhető.
Nézzük meg a lehetőségeket az anyukák oldaláról!
A statisztika azt mutatja, hogy a legtöbb esetben a kisbabával otthon töltött évek után a fiatal nők nem ugyanarra a munkahelyre mennek vissza dolgozni, mint ahol előtte voltak. Ennek nyilvánvaló oka, hogy a gyerek megszületése előtt sokkal kevesebb szempontot kell figyelembe venni munkahely választáskor, és így a lehetséges állások száma is sokkal nagyobb. Egyedül – vagy akár párkapcsolatban –, nem okoz gondot az esti-, éjszakai műszak, vagy a hétvégi munkavégzés, de anyukaként már ez nehezebben lenne megoldható. Kisgyerekkel általában olyan állást szeretnének az anyukák, ahol lehetőség van a rugalmas időbeosztásra, rövidebb – például 4, vagy 6 órás – munkaidőre, esetleg részben otthon végezhető feladatokra. Egyre több ügyintézői állást kínáló cég alkalmazkodik ehhez a tendenciához, hiszen a jó munkaerő megszerzése és megtartása az egyik fő feltétele a vállalkozások sikerének.
Tervezd meg az életed!
Általában nem az a jellemző, hogy előre kitűzve közép- és hosszútávú célokat, már valamilyen konkrét terv birtokában vágnak bele a fiatalok a családalapításba. Sokan akkor szembesülnek a „baba projekt” nehézségeivel, amikor kiderül, hogy a pici napi 24 órás elfoglaltságot jelent. Előfordulat, hogy nem csak arra nincs ideje az anyukának, hogy egyedül eljárjon otthonról, de néha bizony még egy éjszaka nyugodt végig alvása is csak vágyálom hosszú heteken keresztül. Ilyenkor egy rendszeres heti elfoglaltságot jelentő tanfolyam elvégzése komoly szervezést igényel az egész családtól.
Szerencsére az élet általában alkalmazkodik minden helyzethez, és amikor szükség van rá, akkor lehet mozgósítani a nagyszülőket, barátokat, és természetesen aput is, aki szép lassan belejön nemcsak az etetés, fürdetés rejtelmeibe, de a pelenkázást is megoldja, ha szükséges hajnali kettőkor félálomban…
A nagy visszatérés
Ideális helyzetben már a gyerekek megszületése előtt sikerült szerezni egy jó képesítést, szakmát, és ez lehetőséget teremtett egy jólfizető munkahelyre való bejutáshoz is. Ha ezután „menetrendszerűen” jön (jött) a baba – pláne, ha több gyerek is születik –, és van hova visszatérni dolgozni, akkor is felmerülhet az igény, hogy további képesítéssel javítson az anyuka a munkaerő piaci helyzetén. Magyarul, ha több feladat elvégzésére alkalmas, és megvan hozzá a bizonyítványa is, akkor nagyobb eséllyel fog tudni újra beilleszkedni, vagy esetleg új munkahelyet találni.
Ha képesítés hiányában teljesen az elejéről kell kezdeni az irodai környezetbe való beilleszkedést – abban az esetben, ha ezt a döntést hozta a babázás évei alatt az anyuka –, akkor érdemes egy rövidebb, mondjuk fél év alatt elvégezhető tanfolyammal kezdeni. Ilyenből több is akad jelenleg a felnőttképzési piacon, pl. a bérügyintézői, vagy a társadalombiztosítási ügyintézői képzés.
Fotók: pexels.com